Haber

HÜDA PAR Başkan: Kime göre, hangi çocuğa göre?

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ‘çocuk yaşta evlilikler’ tartışmasına ilişkin, “Kimi 20 yaşında ama hala çocuk, kimi 15 yaşında ama olgun.”

Youtube kanalı 3S Medya yayınında “Bazı cemaatlerin çocuk evliliklerine izin vermesi hakkında ne düşünüyorsunuz?” Soruya yanıt veren Zekeriya Yapıcıoğlu, “Neye göre çocuk kaç yaşında, kime göre çocuk? Şimdi kimisi 20 yaşında ama hala çocuk, kimisi 15 yaşında ama olgun.”

Yapıcıoğlu, “Ben hukukçuyum. Hukuk fakültesinde okurken kızların 15, erkeklerin de 16 yaşında evlenmesi hukuken mümkündü. Anne ve babası izin verirse evlenebiliyorlardı” dedi. . daha erken yaşta evlenebilmelidirler. Şu anda genç yaşta evlendirildiği için cezaevinde çok insan var ve bu aileler parçalanmış, çok mağdur durumdalar. Bu çok önemli bir yara. Avrupa’nın baskısıyla çocuk yaşta evlilik olmayacak. Evet, çocuk yaşta evlilikler olmamalı ama herkes “Aynı yaşta, çocukluktan kurtulamıyor. Bunu da bilmemiz gerekiyor, toplumumuzun gerçeklerini bilmemiz gerekiyor” dedi.

‘6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA İSTİSMARINI SAVUNDUĞUMUZ SÖZLERİM DÜZELTMİŞTİR’

Zekeriya Yapıcıoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sözlerinin bağlam dışına çıkarıldığını ve Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının ‘evlilik’ adı altında istismara uğradığının gösterildiğini belirtti. 6 yaşında.

Yapıcıoğlu, “Dün akşam bir YouTube kanalında canlı yayında soyut olarak kurduğum cümleler, tartışılan 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismarı savunuyormuşçasına bağlamından koparılıyor ve çarpıtılıyor. Kanun önünde haysiyet cellatlarıyla hesaplaşacağız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu