Teknoloji

En Eski Galaksilerden İkisi Gözlemlendi

Her geçen gün yeni bir muvaffakiyetle karşımıza gelen James Webb Uzay Teleskobu, bugün gayesine ulaşmaya adım adım yaklaştığını gösteren bir keşfe daha imza attı. Teleskop, kozmosun birinci vakitlerinden kalma iki galaksiyi gözlemledi.

James Webb’in gözlemlediği iki galaksi, ‘GLASS-z12’ ve ‘GN-z11’ olarak isimlendirildi. Galaksilerin isminde bulunan z harfi, bu galaksilerin çok uzakta olduğunu gösteren ‘kızıla kayma’nın derecesini gösteriyor. ‘z’den sonra gelen sayı, dalga uzunluğundaki değişime karşılık geliyor.

Peki, bu galaksiler ne kadar ‘yaşlı’?

  • 1: GLASS z-10; 2: GN z-11 

Bilim insanları tarafından paylaşılan bilgilere nazaran GLASS-z12 galaksisi, Büyük Patlama’dan sadece 350 milyon yıl sonra meydana geldi. GLASS z-11 galaksisinin ise 450 milyon yıl sonra meydana geldiği açıklandı.

Yeni keşif, çok büyük kıymet taşıyor olabilir:

Bilim insanları, yeni keşifle birlikte birçok keşif için de yollar kurulabileceğini tabir etti. Çünkü Webb’in ortaya çıkardığı yeni galaksiler, bugüne kadar keşfedilen Dünya’ya en uzak noktadaki yıldızın ışığına yer veriyor olabilir.

Aynı vakitte galaksiler, başka yaşlı galaksilere nazaran ziyadesiyle parlak durumdaydı. Bu da galaksilerin ziyadesiyle büyük ve düşük kütleli yıldızlara mesken sahipliği yapabiliyor olduğuna işaret etti. Doğal tüm bu soruların yanıtını almak için galaksiler özelinde araştırmaların devam etmesi gerekiyor.

James Webb, en başta kainatın başlangıcını keşfetmeye yardımcı olma gayesiyle Aralık 2021’de fırlatılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu