Haber

DEAŞ terör örgütünün sözde zanlılarından Güler için ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı operasyonuyla Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye getirilen terör örgütü DEAŞ’ın sözde “Türkiye taşra görevlisi” Kasım Güler’in yargılandığı davada mütalaa verildi. vakıf hakkında bilgi verildi.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Güler ve avukatı katıldı.

Mahkeme başkanı, dava dosyasına gelen belgeleri okuduktan sonra vakıfla ilgili mütalaasını sunmak üzere Cumhuriyet Savcısı Emre Giray Görmez’e söz verdi.

Görüşe göre Güler, Afganistan’daki radikal gruplara katıldı ve bir süre sonra Türkiye’ye döndüğünde yasadışı faaliyetleri nedeniyle tutuklandı.

Serbest bırakıldıktan sonra kaçak yollardan Suriye’ye giden ve silahlı terör örgütü DEAŞ’a katılan Güler, 2014 yılında örgütte askeri birlik sorumluluğuna getirildi.

Kendisine bağlı yaklaşık 150 örgüt mensubunun bulunduğu belirlenen Güler, Suriye’nin Tel Hemis ve Tel Brak bölgelerinde girdiği çatışmalarda bacağından yaralandı.

İyileşmesinin ardından DEAŞ hastanesi güvenlik görevlisi olarak örgütlenme faaliyetlerine devam eden Güler, 2017’de sözde Türkiye meclis üyeliğine, bir yıl sonra da sözde “Türkiye Emiri” olarak atanmıştı.

Bu dönemde Türkiye’ye yönelik eylemler planlayan Güler, DEAŞ üst yönetiminde oluşturulan Rusya, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren faruk ofisinin kurulmasıyla birlikte Türkiye eyaletinin maliye sorumlusu ve faruk ofisi oldu.

Ağırlaştırılmış müebbet istendi

Güler’in, DEAŞ’ın Türkiye’ye karşı yaptığı ve yapmaya çalıştığı eylemlerde karar mercii olduğu için “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçunu işlediğine dikkat çekilen mütalaada, sanıkların tutuklanması istendi. “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırıldı.

Ayrıca “tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak” suçundan 8 yıl 5 aydan 26 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılan Güler’in de kararla tutukluluğunun devamı istendi.

Sanık Güler ve avukatının mütalaaya karşı savunma yapmak için süre istemesi üzerine mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu